Salzkammergut Tisk Email
Je až s podivem, že jsme tento nádherný kout navštívili teprve letos. Původně Eliho akce změnila vedení, ale i tak jsme si to bezva užili. Salzkammergut(česky Solná komora) nabízí rozsáhlou síť bikových a cykloturistických cest s přehledným značením, dechberoucí výhledy a panoramata, perfektně udržované šotolinové cesty s občasným  technickým sjezdem, nádherná průzračná jezera s teplotou leckdy přesahující teplotu Jadranu. A co teprve když se po výživném stoupání dostaneme k salaši, která nabízí osvěžující nápoje a místní kulinářské speciality. Tak popořádku.
Den první. Vyrážíme ze Mšena v neděli v 5.30. Ideální čas na cestování. V 6.00 přibíráme Mělničáky a jedeme přes Prahu, Benešov, Č. Budějice k hraničnímu přechodu Dolní Dvořiště. U Tank Ono doplňujeme nádrže, kupujeme kafe a rakouskou dálniční známku za 249Kč( Rakousku 8.30€). Kolem 13 hodin přijíždíme do Salzkammergutu. Máme vytipováno 6 kempů, teprve ve čtvrtém kempu v Abersee mají volno. Stavíme stany, ladíme kola a jdeme na to. Pomocníkem je nám letos vydaný MTB průvodce od Daniela Polmana. Trasa pěti jezer je lákavá. Přes městečko Strobl se šplháme k jezeru Schwarzensee( všude spousta Čechů), pozvolným stoupáním se dostáváme do výšky přes 1000m a využíváme pohostinství chaty Buchberghütte. Po prudkém klesání zastavujeme u výhledu na jezero Mondsee a přes sedlo na frekventované silnici se dostáváme do městečka St.Gilgen u jezera Wolfgangsee. Do kempu to je už jen kousek.
Den druhý. Po cyklostezkách dojíždíme do města Bad Goisern, odkud stoupáme ke zdejšímu bikovému klenotu, ke skalní římse Ewige Wand(věčná stěna). Je to neskutečný zážitek, čumíme na Bad Goisern jak z letadla a fotíme o stošest. Vysekaná cesta s dvěma osvětlenými tunely nás dostala. Večer se do kempu přihnala buřina, fotíme duhu a uleháme s napětím, jak bude zítra.
Den třetí. Ráno po dešti je vlhko a chladno. Na programu je trasa"Best of Salzkammergut". Po přejezdu autem do Gosau začíná pršet, měníme plán a jedeme do městečka Hallstatt proslaveného těžbou soli a vykopávkami, dnes zapsané mezi památky UNESCO. Odpovídá tomu mumraj po městě plného šikmookých turistů s tablety. Přes nepravidelné přeháňky si užíváme města, obědváme Kebab a Bosnu a vracíme se na základnu. Počasí se vylepšilo a tak jedeme na návštěvu města Wolfgang u stejnojmenného jezera.
Den čtvrtý. Počasí super. Jirka M. nám vybral pěkný okruh Zwölferhorn. Průvodce nám na rovinu říká, že je to okruh se stoupáním s nejvyšším převýšením v oblasti Salzkammergut(Jirko, dík). No dali jsme to a stálo to za to. Nahoře na hoře výhledy jak prase(to nejde popsat, koukni na fotogalerii). Končí tam lanovka, takže dost turistů(i dva páry Češek), občas si někdo skočí padákem. Dali jsme pivko a dvě prkýnka s mňamkama a hurá dolů občas dost technickým trailem.
Den pátý, den poslední. Balíme a přejíždíme k městu Bad Ischl. Zjišťujeme, že je dnes státní svátek Nanebevzetí Panny Marie. Ze zákona jsou všechny obchody zavřeny. Čeká nás výjezd ke kultovnímu statku Hoisnrad. Je tak oblíbený, že k němu vedou tři různé trasy. A všechny jsou brutálními stoupáními. Ale my jsme dobrý, dali jsme to. Zasloužíme odměnu. Pivečko a gulášovka s překrásným výhledem. V Bad Ischlu se přimotáváme do historického průvodu. Příští rok jedeme zas.

Fotogalerie : ZDE

 
BIKE Mšeno, Powered by Joomla!;©2009 - Administrator