Tour de Pelso Tisk Email
     Letošní akci 200kilometrů jsme pojali netradičně a přihlásili jsme se ve složení Jarda Kůtek, Radek Andelt a Honza Chudoba na silniční cyklomaraton Tour de Pelso. Jedná se o 204 km dlouhý závod kolem Balatonu v Maďarsku. Balaton je největším jezerem ve střední Evropě a staří Římané ho nazývali Pelso.
     Při deštivém a chladném květnovém počasí jsme se závodu obávali, ale předem zaplacených 50€ startovného nás donutilo na závod odjet. Po 560 kilometrech jsme se v podvečer závodu 4. června ubytovali v předem zamluveném ubytování v kempu a vydali jsme se zaregistrovat na start závodu v městě Siófok. Po hodinovém bloudění se registrace zdařila. Maďaři byli milí a ochotní, s většinou se dá dorozumět jak anglicky, tak i německy.
     V sobotu ráno v 9.00 byl nejprve start závodu Pelso Kupa a v 9.10 jsme vyrazili i my. Limit závodu byl stanoven na 11 hodin, což je přibližně průměrná rychlost 18,5km/h. Závodní pole činilo několik stovek startujících, z 99% Maďarů. Z Česka se závodu zúčastnili kromě nás ještě dva krajané. Na trati byla celkem umístěna čtyři občerstvovací depa. Po startu se hned nasadilo celkem rychlé tempo kolem 40 km/h. U druhé občerstvovací stanice jsme pochopili, proč mají Maďaři na kolech přídavné nosiče a vezou si 4 lahve. Kdo chce pomýšlet na dobré umístění, nezastavuje a jede…Trať byla rovinatá, celkové převýšení závodu bylo 700 metrů, kopce byly pozvolné, ale i přesto bylo vidět, že Maďarům dělaly velké potíže. Kolem 70. kilometru odpadl z hlavního pole Honza. Já jsem se držel uvnitř vedoucí skupiny, Radek hlídal čelo pelotonu a často i „tahal“. Občas se objevil nějaký defekt a zaregistrovali jsme i dva nepříjemné pády.Po 100. kilometru jsme začali sjíždět desítky závodníků z Pelso Kupy. Kolem 150. kilometru se začala ozývat únava celého těla, ale mozek rozhodl, že tělo zkusí dojet bez zastavení na dva bidony a čtyři tyčinky. Na 180. kilometru zůstala v čele asi třicetičlenná skupina. Při vjezdu do cílového města Siófoku jsme čekali hromadný spurt, ale poodjel pouze jeden závodník, Radek spurtoval na druhém místě a já někde kolem 5. místa. Výsledný čas 5 hodin 32 minut dává celkový průměr 37,5km/h, což je pro nás naprosto fantastické. Na vyhlášení jsme nečekali a odjeli unavení do kempu. Rozčarování přišlo až doma při pohledu do výsledkové listiny. Radek 17., já 19. Vysvětlení je pouze jedno. Někteří závodníci odstartovali společně se závodem Pelso Kupa a tím docílili lepších časů. I tak bereme náš výsledek za vynikající. Z 644 závodníků , kteří závod dokončili být na 17. a 19. místě není přece špatné. Více o závodu, kompletní výsledky, fotogalerie , video na oficiálních stránkách : http://www.tourdepelso.hu/ 
 
BIKE Mšeno, Powered by Joomla!;©2009 - Administrator