Rakousko Tisk Email
V seriálu zdolávání horských průsmyků nám doposud chybělo Rakousko. V neděli ráno 4.7. jsme se vydali k našim jižním sousedům, kde je v nabídce nepřeberné množství horských silnic, které my vyhledáváme.
     Cestou do místa našeho prvního pobytu jsme si odskočili do německého Berchtesgadenu, kde jsme objeli okružní panoramatickou silnici s průsmykem Roßfeld. Hlavně Rakousko je vyhlášené vyhlídkovými alpskými silnicemi, kde motoristé platí mýtné, pro nás cyklisty je to zdarma. Výhodou těchto silnic bývá menší provoz a nádherná panoramata.
     První polovinu našeho pobytu jsme strávili v kempu města St. Johann im Pongu ve spolkové zemi Salcbursko. Postupně jsme zdolali několik méně známých průsmyků, při kterých nám nepřálo počasí a vyčkávali jsme na den, kdy dobudeme nejznámější rakouský průsmyk Hochtor na großglocknerské vyhlídkové silnici. (Pro zajímavost : auta platí 28€ mýtné). Uvádí se, že na Hochtoru bývá 260 dní v roce nevlídno, výjimkou nebývá sníh a led v létě. Počasí nezklamalo. Nahoře sněhové bariéry, mlha, mírný déšť a teplota 4ºC. Panoramata se nekonala.
     Na druhou polovinu pobytu jsme se přestěhovali do Korutan, do městečka Malta, které nás již přivítalo letními teplotami kolem 30ºC. Zde se nám nejvíce líbila vyhlídková silnice Malta Hochalmstraße( lemovaná několika vodopády) k přehradě Kölnbreinsperre s nejvyšší hrází Rakouska vysokou 200m a dlouhou přes 600m. Uprostřed hráze byla vybudována vyhlídková plošina s prosklenou podlahou. Nic pro slabé nátury. Jako každý rok, tak i letos nás čekala královská etapa. Ta připadla na pátek 9.7. a vedla přes vyhlídkovou silnici Nockalmstraße národním parkem Nockberge. Při délce 155km s převýšením přes 3300m si každý přišel na své. Pobyt jsme ukončili výjezdem na obávaný Katschberg, kde se při sjezdu objevují informace pro motoristy, aby zařadili 1.rychlostní stupeň.
     Rakouské průsmyky nejsou tak dlouhé jako např. v Itálii či Francii, ale o to brutálnější stoupání nabízejí. Výjimkou není cedule se stoupáním 23%. Protože je to destinace nám blízká, určitě se sem ještě někdy vrátíme.

Více fotek s poplskem : http://bikemseno.rajce.idnes.cz/Rakousko_2010/i 
 
BIKE Mšeno, Powered by Joomla!;©2009 - Administrator